12 راهکار اجرایی برای مدیریت مصرف بنزین

نوشته شده توسط شبکه اطلاع رسانی نفت و انژی.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیازشما 0.00 (0 امتیاز)

رئیس جمهوری اجرای سهمیه بندی بنزین را یک پیروزی عظیم برای کشور و نظام توصیف کرد و از رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما خواست مردم را با شیوه‌های مدیریت مصرف بهینه سوخت آشنا کنند.

به گزارش شانا، با توجه به جدیت دولت و مجلس و همکاری خوب مردم و نتایج مثبت حاصل از اجرای ۲۰ روزه قانون سهمیه بندی بنزین، ستاد تبصره ۱۳ اعلام کرده است که اجرای قانون سهمیه بندی بنزین تا پایان امسال قطعی است.

به عقیده کار‌شناسان، مدیریت کارآمد سهمیه اختصاص یافته به خودرو‌ها در مدت سهمیه بندی به گونه‌ای که صاحبان خودرو با کمترین مشکل مواجه شوند ضامن موفقیت بیشتر قانون سهمیه بندی بنزین خواهد بود.

مدیریتی که تنها با استفاده صحیح از خودرو و گاهی تغییرات کوچکی در موتور و لاستیک و اجزای دیگر خودرو باعث می‌شود مقدار کمتری از بنزین سهمیه بندی شده بیهوده دود شود و در عین حال دارندگان خودرو بیشترین بهره را از خودروی خود ببرند.

این گزارش به این مسئله می‌پردازد که چگونه از میزان مصرف سوخت خودروی خود مطلع شویم یا به عبارت دیگر چگونه نبض خودروی خود را در دست گیریم و چگونه بتوانیم با اجرای برخی راهکار‌ها، به جای مصرف ۱۰ لیتر بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش، مقدار کمتری سوخت استفاده کنیم تا از انجام کارهای ضروری خود باز نمانیم.

بهتر است چه خودرویی بخرید

بر اساس آزمایش‌های صورت گرفته از سوی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور، خودروهایی در کلاس کوچک و با حجم موتور پایین سوخت کمتری مصرف می‌کنند و از سوی دیگر خودروهای دو دیفرانسیل یا در کلاس خودروهای بزرگ که دارای حجم موتور بیشتری هستند بنزین بیشتری مصرف می‌شود. بر اساس این معیار کار‌شناسان توصیه می‌کنند که متناسب با نیازهای خانواده به خرید خودرو اقدام کنید. به طور مثال خودروهای کوچک برای محیط‌های درون شهری و خودروهای بزرگ‌تر برای مسافرت‌ها و ترددهای بین شهری مناسب ترند.

توجه به شرایط خودرو و نحوه استفاده از آن

مصرف سوخت خودرو‌ها در شرایطی که در داخل شهر تردد می‌کنند با شرایط خارج از شهر متفاوت است و البته طبیعی به نظر می‌رسد که عوامل ترافیکی و الگوی رانندگی افراد، نوع جاده و شرایط اقلیمی نیز بر مصرف سوخت خودرو‌ها اثر گذار است.

عواملی مانند تنظیم نبودن موتور خودرو، استفاده از قطعات غیر استاندارد و تعمیر و نگهداری از خودرو توسط افراد غیرمجاز به شدت بر میزان مصرف سوخت خودرو‌ها تاثیر گذار است، ضمن آنکه تجهیزاتی مانند کولر و سیستم تهویه که از نیروی مورد نیاز خود را از موتور خودرو تامین می‌کنند و سایر تجهیزات اضافی که بر روی خودرو نصب می‌شوند بر مصرف سوخت خودرو می‌افزایند. به همین دلیل استانداردی به عنوان یک رقم واحد که میزان مصرف سوخت خودرو را نشان دهد به طور واقعی وجود ندارد و این راننده خودرو است که با اجرای راهکارهای مناسب یا نامناسبی که منجر به کاهش یا افزایش مصرف بنزین خودرو می‌شود، مصرف سوخت خودروی خود را مدیریت می‌کنند.

۱۲ راهکارهای اجرایی برای مدیریت مصرف سوخت

۱- تنظیم موتور خودرو:

این کار بهره دهی سوخت را بالا می‌برد. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از سوی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، انجام این کار تا هفت و نیم درصد باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود برنامه منظمی برای مراجعه به مراکز تنظیم موتور و تعمیرگاه‌های مجاز تعیین شود و همواره موتور خودرو در حالت تنظیم نگهداری شود.

۲- استفاده از فیلتر هوای استاندارد:

تعویض فیلتر هوای کارکرده نه تنها مصرف سوخت خودرو را حدود ۱۰ درصد کاهش می‌دهد بلکه از موتور خودرو نیز محافظت می‌کند. به این صورت که با جلوگیری از ورود ناخالصی‌های موجود در هوا، مانع از آسیب رسیدن به بخش‌های داخلی موتور می‌شود.

۳- استفاده از سوخت متناسب با سطح تکنولوژی و نیاز خودرو:

به کار گیری سوخت متناسب با سطح تکنولوژی و نیاز خودرو سبب افزایش عمر موتور و اجزای آن و کاهش میزان آلاینده‌ها می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود به توصیه‌های دفترچه راهنمای خودرو برای انتخاب نوع سوخت مصرفی متناسب با تکنولوژی خودرو توجه شود.

۴- خودداری از رانندگی پر خطر و ویراژ دادن:

رانندگی تهاجمی و شتابدار یا تخت گاز رفتن مصرف بنزین را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد در مورد اکثر خودروهای ایرانی سرعت متناسب با مصرف بهینه سوخت در خیابان‌ها ۹۰ کیلومتر در ساعت و در اتوبان‌ها ۱۱۰ کیلومتر در ساعت است و سرعت کمتر یا بیشتر مصرف سوخت را بالا می‌برد.

۵- رانندگی با دنده مناسب:

افزایش دور موتور خودرو باعث کاهش مصرف سوخت و استهلاک موتور خودرو می‌شود، بنابراین بهتر است در سرعت بالا از دنده بالا استفاده شود. همچنین استفاده از خودروهای مجهز به گیربکس پنج دنده باعث کاهش مصرف سوخت در بزرگراه‌ها می‌شود.

۶- پیش بینی موقعیت‌ها و خودداری از شتاب غیر ضروری:

قبل از اینکه بخواهید مسیر حرکت خود را تغییر دهید، لاین مناسب با حرکت خود را انتخاب کنید. در نظر گرفتن شرایط ترافیکی و رعایت فاصله ایمن با سایر وسایل نقلیه سبب می‌شود خودرو با جریان ترافیک هماهنگ حرکت کند و از ترمز‌ها و شتاب گرفتن‌های بی‌موردی که باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود جلوگیری به عمل آید.

۷- پرهیز از توقف‌های بی‌مورد:

سفرهای شهری طوری برنامه ریزی شود که در ساعت‌های سنگین ترافیک نباشد. ایستادن و حرکت کردن مداوم در رانندگی موجب افزایش مصرف سوخت می‌شود. در توقف‌های طولانی مدت وسیله نقلیه خود را خاموش کنید، زیرا بیشتر از آنکه سرد یا گرم بودن موتور مطرح باشد، توقف‌های بی‌مورد است که باعث اتلاف سوخت، افزایش هزینه و آلودگی هوا می‌شود.

۸- تعویض به موقع روغن موتور:

روغن موتور تمیز باعث کاهش فرسودگی قطعات موتور می‌شود، زیرا سایش و تماس روغن موتور کارکرده با قطعات موتور علاوه بر فرسودگی قطعات، مصرف سوخت را بالا می‌برد. همچنین پیشنهاد می‌شود روغن موتور خودروی خود را برابر دستورعمل سازنده وسیله نقلیه انتخاب و به موقع تعویض کنید.

۹- تنظیم باد لاستیک‌ها:

باد لاستیک خودرو باید با توجه به میزان توصیه شده برای خودرو در دفترچه راهنما تنظیم شود. لاستیک‌های کم باد، علاوه بر افزایش مصرف سوخت باعث کاسته شدن ایمنی خودرو و عمر لاستیک می‌شود.

۱۰- اجتناب از حمل بار اضافی:

حمل بار اضافی در صندوق عقب خودرو نیز مصرف سوخت را بالا می‌برد، بنابراین چند لحظه‌ای را صرف خالی کردن صندوق عقب خودرو کنید، زیرا هر نوع تجهیزات یا وسایلی که وزن خودرو را افزایش دهد موجب افزایش مصرف سوخت می‌شود.

۱۱- توجه به نکات ظریف ولی موثر در کاهش مصرف سوخت:

دقت در هنگام سوختگیری و جلوگیری از سرریز شدن بنزین، پارک کردن خودرو در مکان‌های مسقف و دارای سایه و رعایت برخی نکات در هنگام استفاده از کولر و بخاری خودرو مانند پایین دادن شیشه‌ها قبل از روشن کردن کولر خودرو، استفاده از کولر در جاده‌های سرازیری و یا کفی که بهتر از پایین دادن شیشه‌های اتومبیل است نیز در کاهش مصرف سوخت تاثیر گذار است. نکته جالب اینکه تنها در مسیرهای سربالایی یا ترافیک باید کولر اتومبیل را خاموش کنید، زیرا در سایر شرایط استفاده از کولر منعی ندارد و به خصوص در سرعت‌های بالا، استفاده از کولر مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.

۱۲- برنامه ریزی برای انجام کار‌ها روزمره و استفاده از وسایل نقلیه عمومی:

انجام هماهنگی برای انجام چند کار با انجام یک سفر درون شهری و یا استفاده از وسایل ارتباطی جدید مانند اینترنت در مواردی که حضور شخص ضروری نیست و از سوی دیگر استفاده از وسایل نقلیه عمومی نظیر مترو، اتوبوس و تاکسی از جمله راهکارهایی است که می‌توان با به کار گیری صحیح آن‌ها ضمن انجام امور روزمره، سهمیه بنزین اختصاص یافته را مدیریت کرد تا به توان از آن برای رفاه خانواده و انجام مسافرت‌های آخر هفته و تفریح و گردش استفاده کرد.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تأیید توسط مدیر سایت، منتشر خواهند شد.

لطفا دیدگاه‌تان تا حد امکان مربوط به پست بالا باشد. اگر سوال دیگری دارید می توانید، از فرم تماس باما استفاده کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید