چرا روغن موتور باید تعویض شود‌؟

نوشته شده توسط oilbank.ir_cartalk.ir_oiltalk.ir.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیازشما 5.00 (4 امتیاز)

روغن از زمان شروع به کار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی قرار گرفته و روغن پایه آن آلوده شده و از کیفیت آن کاسته می‌شود و همچنین مواد افزودنی استاندارد آن نظیر مواد افزودنی پاک‌کننده مصرف می‌شود‌. در این حالت خاصیت روانکاری‌، پاک‌کنندگی و جذب ذرات معلق و ناخالصی‌ها‌، کاهش می‌یابد‌.

آیا سیاه شدن روغن موتور نشان‌دهنده زمان مناسب تعویض روغن است‌؟

این تصور که سیاه شدن روغن نشانه خراب شدن وعدم کیفیت آن است‌، صحیح نیست. اگر در دستگاه یا موتور خودرو، روغن پس از مدتی تغییر رنگ ندهد و اصطلاحا سیاه نشود‌، باید در اسرع وقت آن را تعویض کرد‌، زیرا سیاه شدن روغن به علت خاصیت پاک‌کنندگی دوده ناشی از احتراق و جذب ذرات معلق و ناخالصی روغن موتور است و در غیر این صورت‌، ذرات ناخالصی و دوده روی قطعات متحرک موتور رسوب کرده و ‌باعث جلوگیری از انتقال حرارت‌، ساییدگی زودرس قطعات‌، روغن‌سوزی‌، کاهش راندمان و توان موتور می‌شود‌.

عوامل موثر در مدت زمان کارکرد و تعویض روغن موتور‌

شرایط کاری موتور مانند رانندگی با سرعت بالا، رانندگی با بار بیش از حد استاندارد در جاده‌هایی با شیب زیاد‌، درجا کارکردن زیاد موتور در ترافیک‌های سنگین‌، رانندگی با سرعت بالا در هوای سرد قبل از گرم شدن روغن موتور‌، خاموش‌- روشن کردن موتور به دفعات زیاد در هوای سرد و رانندگی در جاده‌های خاکی و دارای گرد و غبار به مدت طولانی در مدت زمان کارکرد روغن موتور موثر است. همچنین کیفیت احتراق موتور (‌تنظیم به موقع موتور و رفع ایرادات برقی و سوخت‌رسانی‌) ‌، کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی و نیزکیفیت فیلترهای هوا و روغن و تعویض به موقع آن‌ها در مدت زمان کارکرد روغن موتور موثر است. (این یک نمونه از اینکه روغن موتور را دیر تعویض کرده باشد)

نکات مهم‌

  1. سیاه نشدن روغن در حین کارکرد‌، نشانه مرغوبیت آن نیست بلکه به این معناست که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است‌.
  2. از ترکیب چند روغن با یکدیگر و مصرف همزمان آن‌ها در موتور خودداری کنید‌.
  3. روغن‌های توصیه‌شده توسط شرکت‌های سازنده خودرو دارای خواص لازم بوده و نباید افزودنی‌های متفرقه موجود در بازار را به آن اضافه کرد زیرا موجب اختلال در عملکرد و خواص روغن می‌شود‌

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تأیید توسط مدیر سایت، منتشر خواهند شد.

لطفا دیدگاه‌تان تا حد امکان مربوط به پست بالا باشد. اگر سوال دیگری دارید می توانید، از فرم تماس باما استفاده کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید